“Türkiye’de salgın oluruna bırakıldı”

0
132

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Enfeksiyon Hastalıkları Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, son dönemde Koronavirüs salgınının yükselişe geçmesinin nedenleri ile Türkiye’de “alınmayan” önlemlere ilişkin açıklamalarda bulundu.

Vakaların artmadığını ülkelerin vakaları kontrol altına almayı beceremediğini belirten Prof. Dr. Ceyhan “Toplumsal bağışıklık Portekiz dışında hiçbir Avrupa ülkesinde sağlanamadı. Sadece Portekiz’de yüzde 80’in üzerine çıktı” dedi. Vaka sayısı Türkiye’den çok daha düşük pek çok Avrupa ülkesinde alarm verilmiş olmasına rağmen Türkiye’nin salgını oluruna bıraktığını belirten Ceyhan, Türkiye, Rusya ve İngiltere’de vaka sayısının bir türlü düşürülemediğini söyleyerek BirGün’e yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Avrupa ülkelerinin hemen hemen hepsi teyakkuzda. Birçok ülke de tedbirlerini artırdı. Örneğin İsrail’in günlük vaka sayısı 200 civarında ama yeni bir dalgaya karşı tatbikat yapıyor. Almanya’da aşılanmayanlara hastanelerde öncelik verilmiyor. Ülkeler tedbirleri artırıyor ama Türkiye hiçbir şey yapmıyor. Türkiye’nin vaka sayısı Avrupa ülkelerine kıyasla çok daha yüksek. Bizden az vaka sayısı olan ülkeler tedbir alırken biz salgını oluruna bırakmış durumdayız.”

Türkiye’de aşılama oranının hâlâ yüzde 59 seviyesinde olduğunu aktaran Ceyhan, “Sağlık Bakanlığı sadece 18 yaş üstünü hesap ediyor ve iki doz aşılama oranı yüzde 79 diye açıklama yapıyor. Anlamlı olan tüm toplumun ne kadarının korunduğu. Sonuç olarak ülkemizde iki doz aşılama sadece yüzde 59 civarında. Aşıyla korunan insan sayısı her geçen gün geriye gidiyor. Çünkü 2 doz aşının üzerinden zaman geçtikçe koruyuculuk kayboluyor” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.