Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi Diyanet’e verildi: “İslami Eğitim Merkezi” yapılacak

0
581

Atatürk’ün emri ile kurulan Türkiye’nin ilk pandemi hastanesi olan Heybeliada Sanatoryumu, 200 dönümlük arazisiyle birlikte “İslami Eğitim Merkezi” kurulmak amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı’na devredildi.

2005 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından kapatılan 100’ü doktor, 250 personel ve 660 yatağı olan Sanatoryum hakkında CIMER’e soru soran CHP’li Umut Oran hastanenin akibetini öğrenmek istedi.

CİMER’den gelen cevapta, “105 ada 1 parsel numaralı taşınmazın, Diyanet İşleri Bakanlığı adına tahsisli olduğu anlaşılmıştır.” denildi.

Yıllarca tüberkülozla savaşta büyük hizmetler veren ve adeta bir okul olan Heybeliada Sanatoryumu’nun Diyanet’e verilmesine tepki gösteren Oran, “İktidar büyük bir aymazlık içinde aklı ve bilimi reddederek yol alıyor. 1924’te kurulan ve verem, akciğer hastalıkları, göğüs cerrahisi konusunda uzmanlaşmış, 80 yıl Türk Milleti’ne hizmet vermiş bir hastaneyi kapatıp, arazisini Diyanet’e devretmek ulusal çıkarlarımıza uymuyor.

Atatürk Havalimanı’nın, milyarlık pistlerini kırarak pandemi hastanesi yapmaya çalışıp öbür yandan hazır hastane arazisini kullanmamak büyük bir yanlış. Ne yazık ki coronayla mücadelede akıl ve bilim yok. AKP iktidarı, yüzyılın salgını ve ekonomik kriziyle karşı karşıyken var olanı kullanmak yerine, mevcudu yok edip savurganlık yapıyor.” ifadelerini kullandı.
Kaynak: Sözcü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.