Tuzla Yangını İle İlgili Önemli Açıklama

0
887

Tuzla’da dün meydana gelen fabrika yangınıyla ilgili olarak bugün Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi açıklama yaptı. Yapılan açıklamada yapılması gereken önlemler anlatılırken, fabrikanın deposunda bulunan kimyasalların cinsinin ve miktarının bilinmediğine de dikkat çekildi.

Tuzla’da dün meydana gelen fabrika yangını ile ilgili bugün TMMOB KMO bir açıklama yayınladı. KMO İstanbul Şubesi’nin yaptığı açıklamada, yangının etkilerinin yanı sıra alınması gereken önlemlere de değinildi.

Kimya Mühendisleri Odası (KMO)’nun yaptığı açıklama şu şekilde:

Poliüretan üretiminde hammadde ve yardımcı madde olarak birçok tehlikeli kimyasal kullanılmaktadır. Bu kimyasal maddelerin yanma ürünleri de akut ve kronik etkilere sahip çeşitli buhar ve gaz ürünlerin, sis ve duman şeklinde salınımına (emisyonuna) neden olacağı bilinmektedir. Yangın sonucu atmosfere salınan bu ürünlerden en tehlikeli olanların başında Hidrojen Siyanür (HCN) gelmektedir. Ayrıca, kronik kanserojen etkiye sahip yanma ürünlerinin çıkması kaçınılmazdır.

Ülkemizde kimyasal tesislerin kapasite raporları maalesef yasa ile gizli tutulmaktadır. Bu nedenle yangın olan tesisin depolarında bulunan tehlikeli kimyasalların cinsi ve miktarı bilinmemektedir. Bu bilgiler, İstanbul Sanayi Odası ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nde mevcut olduğu halde yangının etkileri ve alınacak önlemler konusunda sağlıklı bir açıklama henüz yapılmamıştır.

TMMOB Kimya Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak önerilerimiz şunlardır:

  • Tehlikeli kimyasal elleçleyen tüm tesisler Büyük Endüstriyel Kazaların Önlenmesi (Seveso) Yönetmeliği kapsamında olsunlar/olmasınlar riskleri hakkında toplumu bilgilendirmelidir.
  • Kamu otoriteleri, AFAD ve itfaiye ekipleri vakit geçirmeden kamuya doğru ve yönlendirici bilgi açıklamalıdır. Bölge halkını, organize sanayi bölgesinde çalışan işçileri doğru bilgilendirebilmek için hangi kimyasalın ne kadar süre ne miktarda yandığı, rüzgarın hangi hızda ne yöne estiği gibi bilgilere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu yüzden süreç kamu otoritelerince sağlıklı, şeffaf bir şekilde ele alınmalı, tüm canlıların ve çevrenin sağlığı için bilgi kirliliğinin önüne geçilmelidir.
  • Soğuk savaş döneminden kalma sivil savunma anlayışı ile, kaza ve yangın sonrası bilirkişiler oluşturup, hazırlanan raporları dosyalara koymak yerine daha çağdaş, önleyici “Risk Demokrasisi” anlayışına geçilmelidir.
  • Yanma ve yangın bir kimyasal prosestir. Yangın söndürme süreci de meslektaşlarımız ve odamızın ilgi alanındadır. Endüstriyel bölgelerdeki itfaiye ekiplerinin endüstriyel yangınlara müdahale bilgisi, iş kazalarının önlenmesi ve yangının ve yangın ürünlerinin çevreyi tehdit etmemesi açısından hayati önemdedir. Yangının meydana geldiği ve etki alanında bulunduğundan şüphe edilen tesislerdeki çalışanlar durumdan haberdar edilmeli ve tahliyeleri sağlanmalıdır.
  • Endüstriyel yangın ve patlamaların önlenebilmesi için yerel yönetimler ve kamu otoriteleri, başta üniversiteler, TMMOB`nin ilgili meslek odaları ve STK`lar ile iş birliği yapmalıdır.

Yangını Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) üstlendi

Öte yandan bugün ANF’de yer alan haberde, meydana gelen yangının Halkların Birleşik Devrim Hareketi (HBDH) milisleri tarafından üstlenildiği ifade edildi.

HBDH Milisleri imzasıyla yayınlanan açıklamada “18 Eylül günü İstanbul Tuzla’da bulunan bu fabrikaya milislerimiz tarafından bir eylem gerçekleştirilmiştir” denildi.

Ema Kimya Sanayi ve Ticaret şirketine bağlı bir fabrikanın hedef alındığı belirtilen açıklamada, “Bu şirketin kimyasal ürünler, askeri kamuflajlar ve daha bir çok alanda üretim yapmakta olduğu ve bu üretim ile faşist hükümete ve orduya büyük destek sunduğu milislerimiz tarafından tespit edilmiştir” ifadelerine yer verildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.