Ücretsiz Sağlık Taraması AKP ve MHP Oylarıyla Reddedildi

0
490

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal mahallelerde ücretsiz göz ve kalp taraması yapmak için protokol imzalaması, AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aralık ayı ikinci birleşimi, Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer başkanlığında yapıldı. Büyükşehir Belediyesi’nin kırsal mahallelerde ücretsiz göz ve kalp sağlığı taraması izni, Belediye Meclisi’nde AKP ve MHP’li Meclis üyelerinin engeline takıldı.

AKP ve MHP’li üyeler, Başkan Seçer’e, ücretsiz sağlık taraması için Mersin Tabip Odası ile protokol yapma yetkisini vermedi. Başkan Seçer, “Siz reddetseniz de sağlık taraması yapacağız. Bir başka belediyemizle yaparız. O aracı, ekipmanı orada atıl bırakmayız. Bir sürü kaynak ayrılmış, bir sürü para verilmiş. Siz ret verdiniz diye kaderci davranacak, oturacak değiliz.” dedi.

Söz konusu teklifle ilgili olarak Meclis üyeleri arasında tartışmalar yaşanırken, Başkan Seçer, protokol yetkisi verilmesine itiraz eden Meclis üyelerine, “Neden reddettiğinizi kamuoyuna açıklamanızı istiyoruz. İlla ki kabul edin demiyorum ama akıl süzgecinden bir daha geçirin. Siyasi saiklerle yaklaşmayın bu meseleye.” diye seslendi.

Başkan Seçer, göz taraması için protokol yapmak istediklerini ifade ederek, “Kırsal mahallelerde, sağlık birimlerine ulaşmada sıkıntı yaşayan yurttaşlarımıza, yerinde göz taraması yapacağız. Bunun neresi kötü? Sizin yaşlı anneniz, büyükanneniz, dedeniz, nineniz var, çocuklar var. Şehre gelemiyorlar. Gittik kontrolünü yaptık. Tarama yaptığımız birinin gözüne perde inmiş, haberi yok. ‘En kısa sürede sağlık kuruluşuna git’ diye yönlendiriyoruz. Bu komisyona beraber girdik. Beraber izah etmeye çalıştık, Sağlık İl Müdürlüğümüzle görüştük, iş birliğine çağırdık. Bunun neresi kötü? İnatla neden reddediyorsunuz anlamış değilim.” dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.