Üniversitelerde eğitimin durumu: 8 tıp fakültesinde akademisyen yok!

0
376

Üniversitelerin birçok bölümünde bilimsel eğitim kapasitesi gittikçe düşüyor. ÖSYM tarafından açıklanan verilere göre, 8 tıp fakültesinde hiç akademisyen bile bulunmuyor.

2020 üniversite tercih kılavuzunda yer alan bilgilere göre, 80’i devlet 31’i vakıf üniversitesine bağlı olmak üzere tercih yapılabilen 111 tıp fakültesinin 10’unda yeterli akademik kadro yok. Bir fakültede yalnızca tek akademisyen yer alırken, bir fakültede yalnızca 4 akademisyen bulunuyor. 8 fakültede ise hiç akademisyen yok. Ancak bu üniversitelere 500’ün üzerinde öğrenci yerleşmiş durumda.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Üyesi Dr. Samet Mengüç tıp fakültelerinin sayılarının fazla olduğuna dikkat çekerek, yaşanan durumun altyapısı olmadan fakülte kurmanın sonuçları olduğunu söyledi. Bunun da iktidarın ekonomik ve politik kaygılarından ileri geldiğini belirten Mengüç, “İnsanlara gösteriş yapmak için her yere okul açıyorlar, tıp fakültesi açıyorlar. Nitelik yerine nicel kaygılar güdüyorlar. Böyle olunca da sağlık hizmetinde aksamalar yaşanmaya başlıyor. Yurttaşlar gittikleri hastaneden, doktordan aldıkları hizmetten memnun kalmıyor, güven duymuyor. Böylece daha fazla hastaneye gitmeye daha fazla doktora görünmeye ihtiyaç duyuyorlar. Böylece sağlık hizmeti üzerine kurulan ekonomik çarkın istedikleri gibi dönmesini de sağlıyorlar.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: BirGün

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.