Üniversiteye kelepçe vuran kayyum rektörden açıklama: “Niye istifa edeyim”

0
296

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne kayyum rektör olarak atanan Melih Bulu, katıldığı programda bazı açıklamalarda bulundu. Sunucunun “Tepkilerin ardından istifa edecek misiniz?” yönündeki sorusuna Bulu, “Yok canım niye istifa edeyim” diye yanıt verdi.

Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu, katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu. Kayyum rektör Bulu, üniversiteye daha önce de Boğaziçi dışından rektör ataması yapıldığını belirtti ve  “Ama daha da önemlisi ben Boğaziçiliyim. Doktoramı Boğaziçi’nde yaptım” dedi.

Bulu, atama sistemine ilişkin ise “Hocalar oy verecek rektör seçilecek diye bir şey yok, her yerde atanıyor. Bir kurumu yönetecek kişinin seçimle gelmesi pek kullanılan yöntem değil, demokrasi çok doğru bir yöntem ama herkese bir oy vererek rektör seçemezsiniz” dedi.

İlk icraatı üniversite girişine polis dikmek sonra da üniversiteye kelepçe takmak olan Bulu, “kapı kırık olduğu için polisin öyle pratik bir çözüm bulduğunu” belirtti. Üniversite girişinde bulunan polisleri ise “kampüsün önünde öğrenci olmayanların girişini durdurmak için oradaydı” diyerek açıkladı. 

2009 yılında aktif siyaseti bıraktım dedi, 2015 yılında AKP’den milletvekili aday adayı olduğunu unuttu!

Kayyum rektör, açıklamalarından 2009 yılında siyaseti tamamen bıraktığını söyledi. Bunun üzerine sonucunun kendisine “2015’te İstanbul Birinci Bölge milletvekili aday adayı olmadınız mı?” sorusuna şöyle cevap verdi: “Yani o şeydi, oldum ama öyle çok önemli değildi.”

Ayrıca doktora  tezi ve sonraki diğer tezlerinde intihal olduğu, bunun gündeme gelmesinden sonra tezlere ulaşımı kaldırdığına dair soruya da cevap veren Bulu, “Bu tezlerin ilk kısmında literatür yazar ve buradaki her şey alıntıdır. Kaynaklarımı yazmışım. Benim hatam tırnak içine almamış olmak” dedi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.