Ünlü İngiliz Avukattan Öneri: “Et Yemek Yasaklanabilir”

0
856

İngiliz hukuk sisteminde avukatların alabileceği en yüksek unvan olan Q.C. (Queen’s Counsel) unvanına sahip olan Michael Mansfield, yaptığı açıklamada et yemenin ekolojik soykırıma neden olduğundan kaynaklı yasaklanabileceğini savundu.

“The Independent”tan Phoebe Weston’un yaptığı habere göre, Mansfield, “Şimdi, soykırım ve insanlığa karşı işlenen öteki suçların yanında ekolojik soykırım için yeni bir yasa zamanı” ifadelerinde bulundu.

Hükümetin dünyayı tahrip eden faaliyetleri yasaklamak için daha sıkı yasalar sunmayı düşünebileceğini ve bunun daha ileride et tüketimini de yasaklamayı içerebileceğini söyleyen avukatın, bugün İşçi Partisi’nin konferansında fikirlerini sunacağı aktarıldı.

Kapalı alanlarda sigara içmek gibi geçmişte doğal karşılanan ama bugün suç teşkil eden davranışların mevcut olduğunu ifade eden Mansfield’in, bunu et ve süt ürünleri tüketimi ile ilgili yasak önerisiyle ilişkilendirdiği belirtiliyor.

“Dünyadaki en büyük 300 şirketin, et ve süt üretimi nedeniyle çevreye verilen 1,5 trilyon pound değerinde zarardan sorumlu olduğunu biliyoruz. Biliyoruz, çünkü bunu bize Birleşmiş Milletler söyledi” diyen Mansfield’in, et yiyenlerin gezegene verdiği zarara baktığında bir gün bunun da yasa dışı olacağını düşünmenin saçma olmayacağı kanısında olduğu söyleniyor.

Yapılan haberde, “Şu anda küresel emisyonun yüzde 25’i tarımdan geliyor, hayvancılığın bu rakamın yüzde 80’ine katkısı var” dediği belirtilen Michael Mansfield, endüstriyel tarımın zararlarına dikkat çekti.

Ekolojik soykırım konusunda bir yasanın soykırım ve öteki insanlık suçlarıyla birlikte yürürlüğe konma vaktinin geldiğini ifade eden ünlü avukatın, bugün gerçekleşecek olan İşçi Partisi’nin “Vegan Now!” etkinliğinde konuşacağı bildirildi.

Panelde konuşacak bir diğer isim ise hayvan hakları grubu “Viva!”nın müdürü Juliet Gellatley. Gellatley ise, “Bundan otuz yıl önce bir bar veya restoranda sigara içseniz insanlar gözün kapağını bile kıpırdatmazdı. Ama şimdi toplum sigaranın zararlı ve gereksiz olduğunu kabul ediyor ve bu yüzden biz de buna karşı yasa yapıyoruz. Aynı şey et yemekle ilgili de olabilir” diyor.

Phoebe Weston’un haberinde, son Hükümetler Arası İklim Değişikliği Paneli’nde (IPCC) uzmanların da kırmızı etin sera gazı ayakizine sahip olduğunu ifade ettiğine yer verilirken, “Rapora göre, sürdürülebilir sistemlerde tahıllar, sebzeler ve bakliyatlar gibi bitkisel gıdalarla hayvansal gıdaların dengelendiği diyetlerle beslenmeliyiz.” ifadeleri yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.