Ürdün’de Mücadele Sonuç Verdi: Hükümet Sendikayla Masaya Oturacak

0
395

Ürdün’de öğretmenlerin daha yüksek maaş talebiyle süren grev hükümete geri adım attırdı.Hükümet yetkilileri Ürdün Öğretmenler Sendikası’yla masaya oturacaklarını açıkladı.

Ürdün haber ajansı PETRA’ya göre, öğretmenlere grevi sonlandırma çağrısı yapan Hükümet Sözcüsü Cumane Guneymat, “Şu aşamada bizi ilgilendiren grevin sonlandırılması ve öğrencilerin okullarına geri dönmesi. Hükümet, Ürdün Öğretmenler Sendikası ile masaya oturmaya hazırdır” dedi.

Hükümetin öğretmenlere ‘cömert’ bir teklifte bulunduğunu ileri süren Guneymat, bu teklifin sendikaya tartışmak istediği her konu hakkında kapı açtığını kaydetti.

NE OLMUŞTU?

Eğitim Bakanı Velid el-Maani, perşembe günü yaptığı açıklamada, hükümetin Öğretmenler Sendikasına “yıl başından başlamak üzere öğretmenlerin maaşlarında iyileştirmeye gidilmesini öngören” yeni bir teklifte bulunduğunu dile getirmişti.

Ürdün’ün başkenti Amman’da binlerce öğretmen, maaşlarına zam yapılması talebiyle 5 Eylül’de eylem düzenlemişti. Güvenlik güçleri eyleme göz yaşartıcı gaz ile saldırmıştı.

Bunun ardından öğretmenler, 8 Eylül’de zam talebiyle ülke çapında süresiz greve başlamıştı. Ürdün Öğretmenler Sendikası Başkan Yardımcısı Nasır en-Nevasara da düzenlediği basın toplantısında, maaşlarına artış talepleri yerine getirilene ve 5 Eylül’de düzenlenen eylemde öğretmenlere yapılan müdahalenin sorumluları hesap verene kadar hiçbir öğretmenin derslere girmeyeceğini bildirmişti.

Kaynak: Evrensel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.