Ürdün’de Öğretmenler Greve Devam Edecek

0
481

Ürdün hükümeti öğretmenlere 24 ile 31 dinar arasında zam yapılacağını açıkladı. Ürdün Öğretmenler Sendikası ise bu karara tepki göstererek öğretmenlerin greve devam edeceğini açıkladı.

Evrensel’de yer alan habere göre Ürdün hükumeti, öğretmenlere kademelerine göre zam yapılması yönünde karar aldı. Ürdün haber ajansı PETRA’ya göre Başbakan Ömer Razzaz başkanlığında toplanan hükumet, öğretmenlere zam yapılmasına karar verdi. Zammın öğretmenlerin kademelerine göre 24 dinar (33 dolar) ila 31 dinar (43 dolar) olacağı ifade ediliyor. Rezzaz, öğretmenlerin görev başına dönmesi durumunda zammın ekim ayından itibaren ödenmeye başlanacağını belirtti.

Öğretmenler karara tepkili, grev sürecek

Öğretmenler Sendikası Başkan Yardımcısı Nasır Nevasara, sendikanın Facebook sayfasında, hükumetin kararıyla ilgili değerlendirmede bulundu.

Hükümetin kademe sistemine göre tek taraflı olarak aldığı zam kararını “despotluk” olarak nitelendiren Nevasara, “Biz bu kırıntıyı hükümete bağışlarız. Söz konusu miktar, yüzde 10’a bile tekabül etmiyor ve öğretmenlerin talep ettiği miktardan az” ifadesini kullandı.

Hükumetin, 5 Eylül’deki eylemlerde yaşananlardan ötürü özür dilememesini de kınayan Nevasara greve devam edeceklerini vurguladı.

Ürdün’de Eğitim Bakanlığınca uygulanan kademe sistemine göre öğretmenler, asistan öğretmen, öğretmen, birinci öğretmen ve uzman öğretmen olmak üzere sınıflandırılıyor.

Ürdün’ün başkenti Amman’da binlerce öğretmen, maaşlarına zam yapılması talebiyle 5 Eylül’de eylem düzenlemişti. Güvenlik güçleri eyleme saldırırken öğretmenleri dağıtmak için göz yaşartıcı gaz kullanmıştı.

Bunun ardından öğretmenler, 8 Eylül’de zam talebiyle ülke çapında süresiz greve başlamıştı.

Ürdün Öğretmenler Sendikası Başkan Yardımcısı Nasır Nevasara, düzenlediği basın toplantısında, maaşlarına artış talepleri yerine getirilene ve 5 Eylül’de düzenlenen eylemde öğretmenlere yapılan saldırının sorumluları hesap verene kadar hiçbir öğretmenin derslere girmeyeceğini bildirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.