Volkswagen Türkiye’yi Niçin Tercih Ediyor?

0
651

Volkswagen’in (VW) Manisa’da yeni bir fabrika kurma kararı almasının yankıları sürüyor. Havuz medyasında Volkwagen’ın Türkiye’ye gelişi büyük kutlamalara sahne olurken işin iç yüzüne dair detaylı bir açıklama ise Serdar Derventli’den geldi.

Evrensel’e konuyla ilgili bir yazı yazan Derventli, Volkswagen’in yeni yatırımının AB sınırları dışında olmayan bir ülkede olmasının kararını çok önceden verdiğini; VW’nın bu kararının altında yatan sebebin ise AB dışındaki yatırım ülkesinden sübvansiyon ve özel vergi indirimleri alabilmek olduğunu söylüyor. Derventli’nin yazısının ilgili bölümü şu şekilde:

VW tekelinin Türkiye’de fabrika kurma olasılığı Almanya’da gündeme geldiğinde yoğun tartışmalar gündeme geldi. Özellikle Türkiye’nin demokratik bir ülke olmadığı, diktatörce yönetildiği, basın özgürlüğü ve sendikal hakların çiğnendiği, Kürtlerin ezildiği vb. başlıklar altına başlayan tartışmalara tekel yönetimi, “Yatırım tercihimizi siyasi değerlendirmelerden önce ekonomik faktörlere dayandırıyoruz” diye yanıt vermişti. Daha sonra yatırımın Türkiye’de yapılacağının kesinleşmesinin ardından, “Türkiye ve AB arasında üyelik müzakereleri uzun süredir devam ediyor. Yatırımların ülkedeki gelişmeleri olumlu etkiyeceğini düşünüyoruz” denilmişti. 

Almanya’da faşizm döneminde sendikaların 1933 yılında el konulan mal varlıklarıyla 1937 yılında kurulan Volkswagen tekeli tarihi boyunca birçok ülkede her türlü rejimle iş birliği içinde çalıştı. Özellikle Arjantin’de 21 yıl süren askeri cunta döneminde VW fabrikalarında yüzlerce sendikacıya işkence edilmiş ve onlarcası katledilmişti.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.