Wikileaks: ABD yetkilileri, Julian Assange’ın kendilerine teslim edilmesini istiyor

0
780

ABD yetkilileri başta olmak üzere ve Erdoğan ailesi de dahil birçok devletin kirli işlerini internetten yayınlatan Wikileaks’in kurucusu ve editörü bilgisayar programcısı Julian Assange Londra’da sığındığı Ekvator elçiliğinde 6 yıldır tutsak durumda. Ekvator onu diplomatik görevle Rusya’ya göndermek istedi ama İngiliz hükümeti Assange’a diplomatik statü tanımayı kabul etmedi.
Son zamanlarda Ekvator yetkilileri ile Assange arasında bir çatışma yaşandı. Elçilik yetkilileri 6 yıldır elçilikte tecrit yaşayan Assange’ın huzursuzluk yaratmaya başladığını bildirdiler. Yetkililer Assange’ın elçilik binasından yürüttüğü telefon görüşmelerden rahatsızlık olduklarını ve ona başka ülkelerin işlerine karışmamasını söylediklerini bildiriyorlar. Anlaşmazlık “Assange kendi masraflarını kendisi karşılasın” aşamasına geldi. Assange ise bu tutumun insan haklarına ve ifade özgürlüğüne aykırı olduğunu ifade ederek Ekvator hükümeti hakkında dava açacağını açıkladı.

Expresen gazetesi aralarında bazı İsveç gazeteleri, dün Assange’ın sığınma hakkının elinden alınarak Ekvator hükümeti tarafından ABD’ye teslim edileceğini yazarken Dagens Nyheter gazetesinde yayınlanan haberde bunun henüz iddia olduğu görüldü. Assange dün basına yaptığı açıklamada Ekvator hükümetinin böyle niyeti olduğunu ifade ettiği belirtiliyor. Wikileaks, ABD yetkililerinin Ekvator’a çeşitli vaadler karşılığında Assange’ı kendilerine teslim etmesini istediğini iddia etmişti. Ancak Assange’ı teslim etmek gibi kesin bir kararın henüz bulunmadığı görülüyor.

Avustralya kökenli Julian Assange, ABD’nin Irak’ta ve Afganistan’daki suçları başta olmak üzere hükümetlerin bazı kirli çamaşırlarını ortaya seren Wikileaks yayınlarını İsveç’ten yapmaktaydı. İsveç ifade özgürlüğünün yasal anlamda en ileri olduğu ülkelerin başında geliyor. Assange rahat çalışabilmek amacıyla İsveç’e yerleşmeye kalkmış ve ardından tecavüz suçlamasıyla karşı karşıya kalarak bu olanağı kaybetmişti. Assange İsveç tarafından ABD’ye teslim edilme endişesiyle 2012 yılı Ağustos’unda Ekvator elçiliğine sığındı. Önce Assange hakkında İnterpol araması kararı çıkaran İsveç yetkilileri bu kararı 2017 yılında kaldırdı. Buna rağmen Assange’ın kaçak durumu değişmedi. Assange’ın 2020 yılına kadar İsveç’e gelme olanağı bulunmuyor. Suçlamaların zaman aşınımı 20120 yılımda doluyor. Julian Assange’ın avukatlarından Baltazar Garzón’ın dava açma konusunda Assange’a yardım ermek için Londra’ya gittiği bildiriliyor.

Dagens Nyheter, Sky News

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.