Yandaş müteahhitler, TCDD’den toplamda 13 milyar TL’lik ihale almış!

0
69

Kamuoyunda 5’li çete olarak bilinen yandaş müteahhit çetesi içerisinde bulunan Cengiz Holding, Kolin ve Kalyon’un TCDD’den aldığı 18 ihalenin toplam maliyetinin 13 milyar 185 milyon TL olduğu belirtildi.

BirGün’den Mustafa Bildircin’in haberine göre Cengiz İnşaat, 2011-2018 yıllarını kapsayan yedi yıllık dönemde TCDD’den 5,3 milyar TL’lik ihale aldı. Cengiz’in aldığı altı TCDD ihalesinin yalnızca biri açık ihale yöntemiyle gerçekleştirilirken üçü, “belli istekliler arasında”, ikisi ise pazarlık yöntemiyle yapıldı.

Habere göre Kolin İnşaat ise TCDD’den sekiz ihale aldı. 2013-2018 yılları arasında alınan ihalelerin toplam büyüklüğü kayıtlara, 3,9 milyar TL olarak geçti.

Kalyon İnşaat’ın TCDD’den aldığı dört ihalenin toplam sözleşme bedelinin ise 3,8 milyar TL olduğu bildirildi. Şirketin TCDD’den, 2017-2019 yılları arasında aldığı dört ihalenin üçü, “belli istekliler arasında” gerçekleştirilirken bir ihalede pazarlık yöntemi kullanıldı.

AKP iktidarının kamu ihaleleriyle yüz milyarlarca lira aktardığı inşaat şirketleri Cengiz, Kolin ve Kalyon, dünyada kamudan en çok ihale alan ilk 10 şirket arasında yer alıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.