Yasadışı işletilen tarikat yurdundaki cinayete ilişkin Valilikten açıklama

0
109

Antalya’nın Kepez ilçesinde bulunan, Antalya İlim ve Kültür Derneği’nin (Alim Derneği) 4 katlı öğrenci yurdunda aşçı olarak çalışan 38 yaşındaki İhsan Güney, Akdeniz Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü birinci sınıf öğrencisi Mehmet Sami Tuğrul’un başını satırla keserek katletmişti. Katilin, 18 yaşındaki genci katlederken “Deccal’i vurdum” diye bağırdığı belirtilmişti.

Halk TV’den Hazar Dost’un haberine göre, yurdun bağlı olduğu ve ALİMDER olarak bilinen dernek, Nakşibendi geleneğinden Erenköy Cemaati’ne yakınlığı ile biliniyor. Öğrenci evi olarak görünen ancak MEB’e bağlı olmayan ve kayıt dışı işletilen tarikat yurdunda yaşanan cinayet sonrası emniyetin olayla ilgili bilgi notu dahi hazırlayamadığı belirtilirken, tarikat bağlantısının ortaya çıkmasının ardından da olaya yayın yasağı getirilmişti.

Antalya Valiliğinden bugün yapılan açıklamada ise tarikata bağlı yurdun kayıt dışı işletilmesine değinilmezken, katilin ruhsal sorunlar yaşadığı ve tedavisini ihmal ettiği bilgisine ulaşıldığı açıklandı. Valiliğin yaptığı açıklama şöyle: 

“07.12.2021 günü saat 14.00 sıralarında İlimiz Kepez İlçesi Kültür Mahallesi 3821 sokak No:7 sayılı adreste meydana gelen kasten öldürme olayında; M.S.T. isimli şahıs İ.G. isimli şahıs tarafından bıçaklanarak öldürülmüş, şüpheli İ.G. isimli şahıs olay akabinde suç aleti bıçakla birlikte gözaltına alınmıştır.

Yapılan araştırmalar sonucunda şüpheli İ.G. isimli şahsın 21 yıldır aşçı olarak çalıştığı, olay tarihinden 3 ay kadar önce olay yeri adresinde aşçı olarak işe başladığı, ayrıca 17.03.2020 tarihinde düzenlenen doktor raporunda tanı olarak Bipolar Duygulanım Bozukluğu, 27.11.2020 tarihinde düzenlenen doktor raporunda Bipolar Duygulanım Bozukluğu ve Unipolar, Depresyon, Depresif Nöbet tanısı konduğu, 02.03.2020 tarihinde hastanede 15 gün yatış yaptığı ve Sizoafetik bozukluk ve bipolar duygulanım bozukluğu ile psikotik belirtisiz manik teşhisi konduğu, bu tarz hastalıklarda her ay rutin kontrollere gitmesi gerekirken 29.07.2021 tarihinden sonra bir daha kontrole gitmediği tespit edilmiştir. Tahkikat çok yönlü devam etmektedir”

Öte yandan haberi yapan Halk TV muhabiri Hazar Dost’un, bu sabah haberin takibi için gittiği Antalya’da gözaltına alındığı duyuruldu. Dost’un daha önce haberini yaptığı Ankara İl Emniyet Müdür Yardımcısı Volkan Er’in şikayeti nedeniyle gözaltına alındığı öğrenildi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.