Yataş’ta koronavirüs testine gönderilen işçilerin sonuçlar gelene kadar çalışması isteniyor!

0
403

Kayseri’de Yataş’ın üretim tesislerinde çalışan işçilerden koronavirüs şüphesi ile hastaneye teste gönderilenlerin test sonuçları gelene kadar çalıştırıldığı ifade edildi.

Fabrika içerisinde çalışan işçilerden aldığımız bilgilere göre koronavirüs sürecinde bile işçiler muazzam şekilde sömürüye maruz kalıyor.

Test sonuçları şüpheli olan veya pozitif gelen işçilerin ikinci kez teste gönderildiği, bu sürenin ise ortalama 5 gün olduğu ve ne bu süreçte ne de sonrasında resmi makamlarca veya sağlık bakanlığı tarafından herhangi bir işlem yapılmadığı aktarıldı.

Aktarılanlara göre testle ilgili işçilerle görüşen doktorlar, testin yapılması ile 14 günlük karantina süresinin başladığını ve bu sürede rapor alarak evde karantinaya gidilmesinin önlem olarak alınması gerektiğini söyledi. Fakat fabrika yetkilileri test yaptıran işçileri işbaşı yapması için telefon ile arayarak işe çağırmaya devam etti.

İşçileri daha fazla sömürmeye çalışan fabrika yetkilileri işçilerin karantina süresini beklemiyor ve bunun sonucunda süreç içerisinde kaç kişinin testinin pozitif çıktığı ya da pozitif çıkan işçilerin kaç kişi ile temas ederek bulaş durumu yarattığı ise bilinmiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.