Yemeksepeti çalışanları, sendikalaşmalarını engellemek için patronun iş kollarını değiştirmesi yüzünden aşı hakkından mahrum kaldı!

0
180

Yemeksepeti’nin patronu Nevzat Aydın’ın işçilerin sendikalaşmasını engellemek için onların iş kollarını değiştirmesi yüzünden işçiler şu anda aşı haklarından mahrum kalmış durumda.

DİSK’e bağlı Nakliyat İş’in Yemeksepeti’nde örgütlenmeye başlamasının ardından patron Nevzat Aydın, işçilerin sendikalaşmasını engellemek için işçilerin iş kollarını değiştirdi.

Patronun bu davranışı yüzünden kurye ve depo çalışanlarının, risk altında olması sebebiyle aşı kapsamına alınmasına rağmen Yemeksepeti işçileri farklı bir iş koluna geçirildiği için aşılanamıyor.

Yemeksepeti işçileri Twitter üzerinden şu paylaşımda bulundu:

Sağlık Bakanlığı’na göre taşımacılık sektöründeki işçiler ve kuryeler aşılanacaklar. Ama biz 4 ay önce sendikalaştığımız için Nevzat Aydın iş kolumuzu değiştirdi. Bu yüzden artık e-devlette büro çalışanı gözüküyoruz. Patron sendikalı olmamamızı istemediği için aşılanamayacağız.

Açıklık getirmek gerekirse, bundan yaklaşık 4 ay öncesine kadar taşımacılık sektöründe faaliyet göstermekteydik. Fakat çalışma şartlarımızı iyileştirmek ve insanca iş, insanca ücret talebi ile sendikal örgütlenmeye başladıktan sonra işverenimiz iş kolumuzu değiştirerek sendika üyeliklerimizi düşürdü ve işçilerin anayasal hakkını çiğnedi. Biz mücadeleye devam etmekte ısrar eden işçiler olarak susmadık. Sesimizi emekçilerin sesine ses veren herkese duyurduk. Hakkımızı almadan durmayacağız da. Yalnız sadece bununla kalmadı.

Hem toplum sağlığı, hem de kurye ve depo çalışanlarının hayati riski açısından çok önemli olan aşılama hakkımız da belirsizlik içindedir.
Yemeksepeti sadece işçilerin sendikal haklarını değil, sağlık hizmetlerine ulaşma hakkını da gasp etmiştir!

Kamuoyuna duyurulur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.