“Yeni Bir AK Parti’ye Acil İhtiyaç Var”

0
478

AKP eski İstanbul Milletvekili Mehmet Metiner, AKP’nin artık ömrünü tamamladığını belirterek, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeni bir partinin kurulması gerekiyor. Yenilenmiş bir AK Parti’ye değil yeni bir AK Parti’ye acilen ihtiyaç var.” dedi.

AKP’nin 18. kuruluş yıldönümünde yandaş Yeni Akit’e açıklamalarda bulunan Metiner, “Kimileri bırakıp gitti. Kimileri de gitmek için vakit kolluyor. İbni Haldun’un bedevilik-haderilik tesbiti bence partiler için de geçerli. O yüzden Reis bu ayrışma sürecinde AK Parti’nin rotasını yeniden belirlemelidir. AK Parti yeni bir Türkiye iddiasıyla ortaya çıkmış olsa bile eski Türkiye şartlarında kuruldu.

Artık eski Türkiye yok. Eski Türkiye şartlarında kurulmuş AK Parti de artık ömrünü tamamladı. 2001’deki AK Parti’de ısrar, Yeni Türkiye’nin siyaset anlayışının tersine kürek çekmek anlamına gelir.” ifadelerini kullandı.

AKP’de bir zihniyet değişimine ihtiyaç olduğunu söyleyen Metiner, geçtiğimiz yerel seçimlerin ardından konuşulan “partinin yenilenmesi” konusunun değil yeni bir AKP’nin ihtiyaç olduğunu belirtti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde yeni bir partinin kurulması gerektiğini söyleyen AKP eski Milletvekili Mehmet Metiner, yeni partinin yapılanmasına ilişkin olarak ise şunları söyledi:

“Milletvekillerinin sadece milletvekilliği yaptığı, partinin de dava şuuruyla donanmış yeni kadrolarla yönetildiği bir model şart. Partiyi yönetenler ile meclis grubu kesinkes birbirinden ayrılmalı. Belediye başkanları ve milletvekilleri partiyi yerelde belirleyen veya onların üstünde güç sahibi olan kimseler olmaktan çıkartılmalı. Belediye başkanları partilerinin belirlediği ilkeler doğrultusunda sadece belediye hizmetleriyle meşgul olmalı. Milletvekilleri partilerinin emrinde kendi seçim bölgelerinde gerekli çalışmaları yapmalı. Yasama faaliyetlerinin yanısıra tek işleri seçmen toplulukları olmalı. Parti belediye başkanlarının ve milletvekillerinin veya genel merkezde görevli vekillerin emrinde olmamalı.

İşte o zaman güç tekelleşmesinin önüne geçilir. Parti güçlü olur. İl ve ilçe başkanları kimsenin adamı olmadan çalışır. Herkes sadece görevini yaptığında dava kazanır. Bu teşkilat modeliyle yeni bir AK Parti kurulmalı diyorum. İçeride yapılacak tadilatlar korkarım ki amacımıza ulaşmamızı mümkün kılmaz.”

Metiner dün yaptığı bu açıklamaları eleştirenlere ise sosyal medya hesabından “Ben değişen Türkiye sosyolojisine göre yeni bir AK Parti’ye ihtiyaç olduğunu, yani yenilenme yerine yeni bir AK Parti’ye ihtiyaç olduğunu söylüyorum. Erdoğan liderliğinde yeni bir AK Parti fikrimi ‘Erdoğan’a darbe!’ biçiminde yorumlayan art niyetliler başka kapıya!” diyerek yanıt verdi.CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.