Yitirdiklerimizin Ardından

0
1276

Mücadelemizin çetin yolunda sevgili arkadaşlarımız, yoldaşlarımızla birlikte yürüdük, birlikte sevinçler yaşadık; zorlukları birlikte göğüsledik. Hasretleri yüreğimizi yakıyor ama onları hatırlamak bize aynı zamanda yaşama sevinci ve mücadele gücü veriyor.

Rıza Arı arkadaş ile birlikte Devrimci Gençlik hareketinin 70’li yıllarda yükselişini yaşadık. Şişli-Kağıthane bölgesindeki anti-faşist mücadelede gözünü budaktan sakınmayan devrimci militanlık örnekleri yarattık. Devrimci Gençlik hareketinin bölünmesinin üzüntüsünü ve yarattığı sıkıntılarını birlikte yaşadık; hemen ardından 12 Eylül askeri darbesinin baskı ve terörünü birlikte göğüsledik. Şartlar ne kadar elverişsiz, sayımız ve olanaklarımız ne kadar az olursa olsun eğer mücadele azmimiz ve yoldaşlık ilişkilerimiz iyiyse örgütlü mücadele dünyanın en güzel işidir. 80’li yılların sonuna doğru Şişli Emekçiler Derneği’ni kurduk ve özellikle Sarıyer bölgesinde çok güzel çalışmalar yaptık.

1990’lı yıllarda karşılaştığımız Şükrü Erşan sanat alanında önümüze düştü. Birlikte Emek Kültür Merkezlerini kurduk. O, bize pratiğiyle ve kişiliğiyle devrimci sanatı ve sanatçıyı öğretti. Öğretmenimiz Şükrü Erşan, arkadaşlığıyla, özverisiyle ve birleştirici kişiliğiyle bir yoldaşlık örneği ve bir önderdi. Onu en verimli, en heyecanlı zamanında kaybettik. Ne çok şey kaybetmiş olduk; birlikte yapacağımız ne çok şey vardı!

Ali Daş Metin mücadeleye Ankara Tuzluçayır- NATO Yolu bölgesinde Dev-Gençli olarak başladı. Bölge o dönemler anti faşist mücadelenin en aktif yaşandığı yerlerden biriydi. Karadeniz Teknik Üniversitesi’nde mücadeleye devam etti. Divriği’de mühendis olarak çalışırken orada Direnişçiler adına adeta bir kaleydi.

Gençlerin Ali Amcası (Önay) Sarıyer bölgesinde bir yiğitlik abidesiydi. 12 Eylül öncesinde faşistlerin boy hedefiydi. Sonra askeri darbe ve 90’lı yıllarda faşist rejim tarafından defalarca gözaltına alındığı halde hiç bir zaman arkadaşlarını bırakmadı. Yeniden toparlanacağımız, yeniden güçleneceğimiz umudunu hiç bir zaman kaybetmedi. O, Direnişçiler arasında yaşça en büyüklerimizden olduğu halde kimsenin onu arayıp aramamasına bakmaksızın oğulları, torunları yaşındaki arkadaşları kendisi arardı.

İnsanın karagün dostu, alçakgönüllü, fedakar ve mert arkadaşımız Fazilet Emir (Aktaş).

Yüreğimizi aydınlatan sevgi ışığısınız. Güç kaynağımızsınız. Ne mutlu sizin gibi yaşayanlara!

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.