Yrd. Doç. Savaş Karabulut’un, göreve iade edilmesine rağmen doçentlik başvurusu kabul edilmiyor

0
83

29 Ekim 2016’da yayımlanan 675 sayılı KHK ile görevinden edilen bilim insanı Yrd. Doç. Savaş Karabulut, geçtiğimiz günlerde mücadelesini kazanmış, OHAL Komisyonu kararıyla görevine iade edilmişti.

Göreve iade edilen Karabulut’a bu sefer de farklı yollardan baskılar uygulanmaya çalışıldığı kaydedildi. Cumhuriyet’ten Zehra Özdilek’in haberine göre doçentlik başvurusu yapmak için Üniversitelerarası Kurul Başkanlığı’na (ÜAK) başvuran Karabulut’un bu başvurusu kabul edilmiyor.

Mahkeme kararının tanınmadığını ve kendisine iade edilmiş muamelesi yapılmadığını savunan Karabulut, “Doçentlik başvurusu yapmak için ÜAK’ye başvurdum. Ancak ÜAK’nin uzun uzun yazdığı dilekçede benimle ilgili bir konu olmadığı halde ve üstelik iade edildiğim halde ‘hâlâ eski dilekçemiz baki’ diyorlar. Haklarımızın üzerine çökmeye devam ediyrolar” dedi. 

Karabulut’un göreve iade edilmeden önce de başvuru yaptığı ve “reddedildiği”, 25 Ekim’de “göreve iade” kararının ardından tekrardan başvuru yaptığı ve bu sefer de, “Önceki cevabımızda gerekli açıklamalar yapılmış olup ilgili dilekçeniz hakkında yapılacak bir işlem bulunmamaktadır” denilerek geri çevrildiği öğrenildi.

Konu hakkında konuşan Karabulut, “ÜAK, ‘Daha önce verdiğimiz cevap geçerlidir” diye bir cümlelik bir yanıt verdi. Şu an itibariyle 657 sayılı devlet memuru önünde bir engel olmadığı ve hakkımda bir cezai bir hüküm olmadığı halde ‘hakkımı gasp edip iade etmemeye’ devam ediyorlar. Özgürlüklerimiz, sosyal haklarımız, yasakçı bir kurum olan 12 Eylül döneminden beri devam eden YÖK tarafından alıkonulmaya hala devam ediyor. Gerek uluslararası ve gerekse ulusal bilim camiasınca kabul görmüş ve yayımlanmış makalelerim olduğu halde YÖK hâlâ neden bilim insanlarının özgürlüklerine ipotek koymaya devam ediyor” yorumunda bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.