Zabıta, AKP’li belediyedeki yolsuzlukları şikayet edince işinden edildi

0
125

2019 yılında Maraş’ın Ekinözü ilçesinde AKP’li Bilal Eker’in Belediye Başkanı seçilmesinden sonra zabıta personeli Ahmet Yardımcı şahit olduğu bazı usulsüzlükleri 10 Eylül 2021’de savcılığa giderek şikayetçi oldu. Bunun üzerine Ahmet Yardımcı, önceki gün işinden kovuldu.

Sözcü’den Veli Toprak‘ın haberine göre; iki sayfa ifade veren Yardımcı’nın sunduğu belgeler içinde fotoğraf ve bazı ses kayıtları da yer aldı. Belediye Başkanı Eker, hakkında şikayetçi olan zabıtayı önceki gün işten attı. 15 Ekim tarihli iş akdinin feshedildiği yazıda şu görüşlere yer verildi:

“…Şartları taşımadığınız halde 21/05/2015 tarihinde Ekinözü Belediyesi’ne uzman erbaşların 14/7/1965 tarihli ve 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 92. Maddesi hükmünden yararlandırılarak sehven açıktan atamanız yapılmıştır. 15/10/2021 tarihi itibari ile atamanıza ilişkin idari işlem geri alınarak Ekinözü Belediyesi ile ilişiğiniz kesilmiştir.”

Gerçekleşen usulsüzlükleri dile getirdiği için işinden kovulan Yardımcı ise yaşadıklarını şöyle anlattı:

“2011 yılında TSK’da sözleşmeli er olarak başladım. O tarihte yeni olduğumuz için ve yasada da belli olmadığı için uzman onbaşı idim. Mart 2015’te TSK’dan ayrıldım. Belediyeye girmek için dilekçe verdim. 21 Mayıs 2015’te işe başladım. 6.5 yıl boyunca çalıştım. Mevcut başkanını usulsüzlüklerini savcılığa anlattıktan sonra çıkışımı verdi. İş akdimi fesh ettikleri belgede ‘sehven’ diyor, bu evrak sahteciliği demektir. Bölge idare mahkemesine gitmeyi düşünüyorum.

Ben bu yolsuzlukları ortaya çıkardıktan sonra bunlar oldu. Bu tür usulsüzlük, yolsuzluğu kim yaparsa yapsın benim görüşüm değişmez. Babam olsun yine aynısını yaparım. Pişman değilim. İçim rahat. 2 tane çocuğum var. Eşim ev hanımı. Şimdi illaki geçim derdimiz olacak.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.