Zeki Tekiner’in katledilmesinde ismi geçen Ömer Ay’ın ifadesi ortaya çıktı: Silahları ben verdim!

0
811

CHP Nevşehir İl Başkanı Zeki Tekiner’in 17 Haziran 1980’de öldürülmesine ilişkin davada hüküm giyen İyi Parti’nin Nevşehir İl Başkanı Ömer Ay’ın, cinayetten sonra verdiği ifadeler ve hakkındaki mahkeme kararları ortaya çıktı.

Tekiner cinayetinin azmettiricisi olduğu iddiasını yalanlayan Ay, “Zeki Tekiner’in öldürülmesinden asla haberim olmadı, asla bir azmettiricilik ve yardımcılık yapmadım. Ancak onu öldüren iki ülkücü kaçak ülkücüydü. O ülkücülere ev tuttum ve iş buldum. Tekiner, milli ve yerli bir adamdı” ifadelerini kullanmıştı. Konuya dair Ay’ın mahkeme ifadesi ve mahkeme kararları ortaya çıktı. O dönemde de azmettiricilik iddiasını yalanlayan Ömer Ay’ın buna karşılık, azmettirme suçundan hüküm giydiği anlaşıldı. Ay’ın olaydan sonra Almanya’ya kaçtığı ve bir süre sonra yakalanıp iade edildiğinde cinayetle, iki ülkücü öğrencisine silah temin ettiğini; Tekiner’in komünist olduğunu söylediğini, cinayetten sonra kaçmalarını sağladığını ve silahları Kızılırmak’a attığını kabul ettiği ortaya çıktı. 

Ortaya çıkan mahkeme kararında Ömer Ay için, “ısrarla karşıt görüşlülere karşı öldürme eylemi yapmakta kararlı olan asli failler [tetikçiler] Uğur Coşkun ve Mehmet Onur Miman’a maktul Cumhuriyet Halk Partisi Nevşehir İl Başkanı Av. Mehmet Zeki Tekiner’i hedef göstererek suçun işlenmesinden önce asli failin suç işleme kararını uygulamaya sürüklemiştir” denildi. Ayrıca Ömer Ay’ın  bununla da yetinmeyerek, yine mahkeme kararına göre, “asli fail sanıklara suçun işlenmesine yarayacak silahları temin ederek”, “ev tedarik edip eylemi müteakip asli failleri bir araç ile köye gönderip onları gizleyerek” ve “silahları yok ederek” de bu suça katıldığı özellikle vurgulandı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.