Zelensky’nin ABD ziyareti öncesinde Ukrayna-Çin yakınlaşması

0
68

Rusya’yla Batı arasında nüfuz çatışmasının en yoğun yaşandığı Ukrayna’da, Batı yanlısı Vladimir Zelensky yönetimi, beklediği desteği alamadığı gerekçesiyle Çin ile ilişkilere yönelerek ABD ve AB’ne bir mesaj gönderdi.

Cumhuriyet gazetesinden Deniz Berktay’ın haberine göre, Çin, geçen yıldan beri, Ukrayna’nın en büyük ticari ortağı. Çin, Rusya’yla yakın ilişkisine rağmen, Rusya’nın Kırım’ı ilhakını tanımamıştı ve hem Rusya, hem de Ukrayna’yla iyi geçinerek, buradaki varlığını arttırdı. Çin, Batılı ülkelerden farklı olarak, kredi verirken siyasi şartlar öne sürmüyor ve Rusya’dan farklı olarak, Ukrayna kamuoyunda tepki çeken veya Ukrayna’yla toprak sorunu olan bir ülke değil. Ancak, ABD yönetiminin bir numaralı tehdit olarak gördüğü Çin’e yönelmek, Ukrayna ve ABD yönetimlerinin arasını bozabilir.

Çin’e yönelimin ilk önemli göstergesi, Ukrayna’nın Birleşmiş Milletler’de Uygur Meselesi nedeniyle Pekin’in kınandığı karar metninden imzasını geri çekmesi oldu. Ayrıca, Ukrayna yönetimi, Çin Komünist Partisi’nin yüzüncü kuruluş yıldönümünde, Çin Komünist Partisi’ne övgüler yağdırdı (bütün bunlar, Ukrayna gibi, komünist partinin yasaklandığı bir ülkede oluyor). Çin lideri Şi Çinping’in kitabının Ukrayna’daki tanıtımına, üst düzey siyasetçi ve devlet adamları katıldı. Son olarak, Ukrayna’yla Çin, inşaat alanında iş birliği anlaşması imzaladı, ki bu anlaşma, Ukrayna’ya Çin kredilerinin de önünü açıyor.

İki yıl önce devlet başkanlığı seçimlerini kazanan Vladimir Zelensky, tamamen Batı ile uyumlu dış politika izliyordu. Ancak, Almanya’nın Rus doğalgazını Ukrayna’yı by-pass ederek Avrupa’ya ulaştıracak olan Kuzey Akım 2 Projesine onay vermesi, Washington yönetiminin bu projeye yaptırımları kaldırdığını açıklaması, Ukrayna’da hem Almanya’ya, hem de ABD’ye yönelik hayal kırıklığına neden oldu. Kiev’in IMF’den kredi alamaması da, Zelensky’i başka arayışlara yöneltti. Böylece Zelensky, Rusya’yla arasının kötü olduğu, Batı’dansa destek alamadığı şartlarda, alternatifsiz olmadığı mesajını vermek istiyor.

Ukrayna’nın Çin hamlesi, Zelenski’nin 30 Ağustos’ta ABD’ye yapacağı ziyaret öncesine geldi.

Doğu Avrupa, ABD’yle Çin’in yeni bir rekabet alanı haline geliyor.

Kaynak : Cumhuriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.